Nazım Hikmet'in Türkiye'den Kaçtığı O An

ViBio


Sıcak bir Haziran sabahıydı. Hapishane hayatı yaşadığı evinde gözlerini açtığı, sıradan bir gündü onun için. Aktif militanlıktan vazgeçmiş, “davam” olarak adlandırdığı olguya en büyük katkıyı şiirleriyle, oyunlarıyla ve edebiyatla vermeye karar vermişti.

Vatandaşlıktan atılma, sürgüne gönderilme ya da öldürülme gibi korkular yaşamak istemiyordu artık. Davası yaşamalı, o da davası için hayatta kalmalıydı. Ancak korkuyordu. Derdini açmak için dostlarının evine gelmesini bekledi. Eşinin erkek kardeşi, yazar Refik Erduran ve Mehmet Ali Aybar, kapısında nöbet tutan polislere selam verdikten sonra eve girdiler.

Polisler bile ev hapsindeki bu adamdan sıkılmış, yarı uyur yarı uyanık halde günlerini geçiriyorlardı. Ara ara sohbet ediyordu onlarla. Siyasetten, edebiyattan konuşmaya çalışıyor ancak çoğunlukla cevap alamıyordu. Refik Erduran, onun düşünceli halini fark etmişti. Sigara yakan elleri titriyor, ciğe....


Dün Türkiye YouTube'da En Çok İzlenen Videolar

Bu platformdaki tüm istatistikler ve sıralamalar YouTube API üzerinden alınan bilgiler kapsamında oluşturulmaktadır.

Dün en çok izlenenler listesi günlük olarak 01:00 da yenilenmektedir. Güncel listeyi takipte kalmak için bizi Twitter üzerinden takip edebilirsiniz yada aşağıdaki bölümden günlük E-Mail bültenimize kayıt olabilirsiniz.

En çok izlenen videolar sıralaması şimdilik yalnızca Türkiye özelinde yapılmaktadır.