Ayasofya Aslında Ne? Neden Bu Kadar Önemli?

ViBio


Tarihin en önemli yapıtlarından biri, en eski katedral, en çok efsaneler, en bilinmez sırlar bu yapıtın içinde yer alıyor. Kapılarından sütunlara, mozaiklerden kullanılan motiflere hadar her bir santimetre karesinin hikayesi var.

15 yüzyıldır ayakta ama 15 yüzyıldır hep bir değişimin içinde. Tarihinin üstüne tarih yazıldı ve bu zamana kadar yapılan dayanıklaştırma çalışmalarıyla sapasağlam geldi.

Yine bir değişimin içinde. Ama neden bu kadar önemli anlamak gerek. Biz de o yüzden dünden bugüne ayasofyanın o yüzyıllar süren hikayesini, yapılma amacını, geçirdiği değişimleri, yıkılmasını, yakılmasını, yağmalanmasını ama hep ayakta kalmasını baştan sona anlatalım istedik.

Ayasofya sadece mimari bir tarihi eser değil ama. Bir sonraki videomuzda hakkındaki tüm mitleri,
sırlarını ve devlerden, nuhun gemisine, taşlaşan balıklardan kıbleye döndürülmesine, kıyamet tarihinin yazılı olmasına kadar uzanan tüm ef

Dün Türkiye YouTube'da En Çok İzlenen Videolar

Bu platformdaki tüm istatistikler ve sıralamalar YouTube API üzerinden alınan bilgiler kapsamında oluşturulmaktadır.

Dün en çok izlenenler listesi günlük olarak 01:00 da yenilenmektedir. Güncel listeyi takipte kalmak için bizi Twitter üzerinden takip edebilirsiniz yada aşağıdaki bölümden günlük E-Mail bültenimize kayıt olabilirsiniz.

En çok izlenen videolar sıralaması şimdilik yalnızca Türkiye özelinde yapılmaktadır.