Türkiye'nin ilk bilim kurgu kütüphanesi | Özgen Berkol Doğan'ın anısına: "Oğlumuzun adı yaşıyor"

+90


Özgen Berkol Doğan Bilim Kurgu Kütüphanesi, Türkiye'nin ilk bilim kurgu kütüphanesi olarak 2012 yılında İstanbul Kadıköy'de kuruldu. Bilim kurgu nedir, öğrenmek isteyenlere ve bilim kurgu kitaplarına meraklı herkese açık.

Özgen Berkol Doğan, Boğaziçi Üniversitesi'nde Fizik lisansını tamamladıktan sonra, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'ne (CERN) kabul edilmişti. Genç bilim insanı, 2007 yılında Türk Hızlandırıcı Merkezi Projesi ile ilgili çalışmalarını sunmak için Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'ndeki kongreye giderken bir uçak kazasında hayatını kaybetti.

Ailesi, kazanın ardından yapılan sigorta ödemesi ile bir bilim kurgu kütüphanesi kurmaya karar verdi. Sigortanın ödediği tutar yetmediğinde ev satmalarına rağmen yeterli kaynağı bulamadıkları için borç alarak Türkiye'nin ilk bilim kurgu kütüphanesini kurmayı başardılar.

Özgen Berkol Doğan'ın babası Nevzat Doğan, "Harvard Üniversitesi böyle bir ....
Dün Türkiye YouTube'da En Çok İzlenen Videolar

Bu platformdaki tüm istatistikler ve sıralamalar YouTube API üzerinden alınan bilgiler kapsamında oluşturulmaktadır.

Dün en çok izlenenler listesi günlük olarak 01:00 da yenilenmektedir. Güncel listeyi takipte kalmak için bizi Twitter üzerinden takip edebilirsiniz yada aşağıdaki bölümden günlük E-Mail bültenimize kayıt olabilirsiniz.

En çok izlenen videolar sıralaması şimdilik yalnızca Türkiye özelinde yapılmaktadır.