Sınava dopingle hazırlananlar: Gençlerde madde bağımlılığı tehlikesi

+90


Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gençler ve çocuklar arasında oldukça yaygın. Odaklanma sorununa neden olan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun tedavisinde kullanılan ilaçlar ise madde bağımlılığı tehlikesi yaratması nedeniyle gündemde.

Bu uyarıcı ve dikkat arttırıcı ilaçlar kırmızı reçeteyle satılıyor ve piyasada dolaşımları sıkı denetim altında. Ancak gençler okul, tez yazma ve sınav stresi altında ezildiği dönemlerde daha iyi odaklanabilmek umuduyla, yasa dışı yollarla bu ilaçlara ulaşmaya çalışabiliyor, doping etkisi yaratan uyarıcılara bilinçsiz bir şekilde başvurulabiliyor. Kullanım süresi ve dozunun suistimal edilmesi halinde bu ilaçlar baş ağrısı, uykusuzluk, davranış bozukluğu ve ağır depresyon gibi pek çok yan etkiyi tetikleyebiliyor ve bu durum gençlerin sağlığına ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Bu ilaçları deneyen ve yan etkilerini hayatlarında uzun bir dönem hisseden genç ....

Dün Türkiye YouTube'da En Çok İzlenen Videolar

Bu platformdaki tüm istatistikler ve sıralamalar YouTube API üzerinden alınan bilgiler kapsamında oluşturulmaktadır.

Dün en çok izlenenler listesi günlük olarak 01:00 da yenilenmektedir. Güncel listeyi takipte kalmak için bizi Twitter üzerinden takip edebilirsiniz yada aşağıdaki bölümden günlük E-Mail bültenimize kayıt olabilirsiniz.

En çok izlenen videolar sıralaması şimdilik yalnızca Türkiye özelinde yapılmaktadır.