Shibari nedir? | "Esaretle gelen bir özgürlük var"

+90


Kelime anlamı bağlamak olan shibari, iple bağlanma esaretinin estetikle buluştuğu bir uygulama. Japon kültüründen gelen shibari, hem Japonya'da hem Batı dünyasında bir performans etkinliğine dönüştü.

BDSM'in ilk harfini alan "bondage" yani esaret kavramının alt kategorileri arasında konumlandırılan shibari, bağlanma ve hareketsizlikle haz alma duygusunu tetikliyor. Shibari eğitmeni Tamer, "İnsanlar bağlanıldığında farklı duygulara düşebiliyorlar" diyor.

Kan dolaşımını yavaşlatması, belli hormonların ve transmitterların yoğun bir şekilde salgılanmasını sağlaması, ipler çözüldüğündeyse bunların bedene yayılması shibari'nin bedende yarattığı etkilerden birkaçı. Bu, "ip sarhoşluğu" olarak tanımlanıyor.

Yalnız "Shibari herkese göre değil" diyen Can, shibari'nin bağlanan ve bağlayan partnerlerin karşılıklı rızaları dahilinde uygulanmasının önemini vurguluyor. Tamer ise "Esaret altına alınarak bir güç deği ....

Dün Türkiye YouTube'da En Çok İzlenen Videolar

Bu platformdaki tüm istatistikler ve sıralamalar YouTube API üzerinden alınan bilgiler kapsamında oluşturulmaktadır.

Dün en çok izlenenler listesi günlük olarak 01:00 da yenilenmektedir. Güncel listeyi takipte kalmak için bizi Twitter üzerinden takip edebilirsiniz yada aşağıdaki bölümden günlük E-Mail bültenimize kayıt olabilirsiniz.

En çok izlenen videolar sıralaması şimdilik yalnızca Türkiye özelinde yapılmaktadır.