Semt bizim: Cem Davran ile Kasımpaşa gezisi | "Çocukluğumuzun üzerinden otoban geçti"

+90


İstanbul'un en eski semtlerinden Kasımpaşa'yı, doğma büyüme Kasımpaşalı olan Cem Davran ile gezmeye ne dersin?

"İnsan yetiştirir Kasımpaşa, kültürüyle, dokusuyla, ruhuyla." Ünlü tiyatro ve dizi oyuncusu Cem Davran, doğup büyüdüğü Kasımpaşa'yı bu sözlerle tarif ediyor. Cem, bize tiyatro sahnesine adım attığı çocuk tiyatrosunu, eski bayram yerini gösterdi; çocukluğundaki Kasımpaşa'nın ruhunu anlattı.

Denizcileri, yetiştirdiği tiyatro sanatçıları ve Cem Davran'ın tabiriyle "raconu" ile meşhur Kasımpaşa, kentin tarihi için de büyük önem taşıyor. Fatih Sultan Mehmet, Haliç’e gemileri artık var olmayan Kasımpaşa Deresi üzerinden indirmişti. Kasımpaşa semti, tarihi boyunca denizciliğin de meskeni oldu, bu yüzden mahallelerin çoğu kaptan-ı deryaların ismini taşıyor.

Cem Davran ile Tepebaşı'ndan Pera Palas'a, Balık Pazarı'ndan Beyoğlu'na yürüdük. "Kasımpaşa'ya gelenler ne görsün, ne yesin, nerelere gitsin?"

Dün Türkiye YouTube'da En Çok İzlenen Videolar

Bu platformdaki tüm istatistikler ve sıralamalar YouTube API üzerinden alınan bilgiler kapsamında oluşturulmaktadır.

Dün en çok izlenenler listesi günlük olarak 01:00 da yenilenmektedir. Güncel listeyi takipte kalmak için bizi Twitter üzerinden takip edebilirsiniz yada aşağıdaki bölümden günlük E-Mail bültenimize kayıt olabilirsiniz.

En çok izlenen videolar sıralaması şimdilik yalnızca Türkiye özelinde yapılmaktadır.