Meslek liseli olmak: "Başarılı değilsen meslek lisesine gidersin"

+90


Türkiye'deki mesleki ve teknik eğitim yıllardır tartışılıyor. Bazı meslek liseliler doğru düzgün eğitim alamadıklarını ya da akranları arasında eğitimlerinin eşit derecede kabul görmediğini söylüyorlar. Yani meslek liseli olmak demek, etiketlemenin erken yaşta yapılması demek olabiliyor; zira genel kanı, "Başarılı bir öğrenci değilsen meslek lisesine gidersin."

Milli Eğitim Bakanlığı, son yıllarda mesleki ve teknik eğitime ayrılan bütçeyi arttırsa da bu, okullardaki devamsızlığın ve sınıf tekrarlarının önüne geçemiyor. Devamsızlık oranı %41. Sınıf tekrar oranı da %22.

+90 meslek lisesinde okuyan üç genç ile konuştu. Okan ve Yasin, hayata erken atılmak ve erkenden para kazanma derdinde. Özüm, bilgisayar mühendisliği okumak istiyor ve ona göre başarılı bir mühendis işin mutfağında pişmeli. Üç genç ön yargılara karşı hem mücadele ediyor hem de kendi geleceklerini kurmaya çalışıyor. Dünün meslek ....


Dün Türkiye YouTube'da En Çok İzlenen Videolar

Bu platformdaki tüm istatistikler ve sıralamalar YouTube API üzerinden alınan bilgiler kapsamında oluşturulmaktadır.

Dün en çok izlenenler listesi günlük olarak 01:00 da yenilenmektedir. Güncel listeyi takipte kalmak için bizi Twitter üzerinden takip edebilirsiniz yada aşağıdaki bölümden günlük E-Mail bültenimize kayıt olabilirsiniz.

En çok izlenen videolar sıralaması şimdilik yalnızca Türkiye özelinde yapılmaktadır.