Lazca nedir? | Karadeniz şivesi değil, bir ana dil

+90


Lazca’nın bir ağız ya da şive değil, başlı başına bir dil olduğunu biliyor muydun? Bilmiyorsan, bu videoya bir göz atmak isteyebilirsin, çünkü Karadeniz'in bu özgün dili hızla yok oluyor.

Genç yaşta kanserden hayatını kaybeden sanatçı Kazım Koyuncu, Laz kültürünün ülke çapında duyulmasını sağlayan bir isim olmuştu. UNESCO'ya göre Lazca, Türkiye'nin kaybolmaya yüz tutmuş 15 dilinden bir tanesi ve açıkça tehlike altında. Peki, nasıl oldu da popüler kültürde de kendine bu kadar yer bulmuş olan Lazlar, ana dillerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldılar?

Lazca ders kitapları yazarı Osman Şafak Büyüklü: "Bizi karikatürize ettiler… Sanıyorlar ki Lazca, Türkçe’nin bir lehçesi, bir ağzı… ‘Uşağum’ deyince Laz olunmuyor tabii… Lazca başlı başına bir dildir ve Lazlık anlayışının Temel fıkralarıyla alakası yoktur…" diyor.

Dün Türkiye YouTube'da En Çok İzlenen Videolar

Bu platformdaki tüm istatistikler ve sıralamalar YouTube API üzerinden alınan bilgiler kapsamında oluşturulmaktadır.

Dün en çok izlenenler listesi günlük olarak 01:00 da yenilenmektedir. Güncel listeyi takipte kalmak için bizi Twitter üzerinden takip edebilirsiniz yada aşağıdaki bölümden günlük E-Mail bültenimize kayıt olabilirsiniz.

En çok izlenen videolar sıralaması şimdilik yalnızca Türkiye özelinde yapılmaktadır.