Evde kalamayanlar: Motokuryeler ve market çalışanları | ''Biz olmasak evde kalabilir misiniz?"

+90


''Kim güvende hisediyor ya? Ben hisetmiyorum. Geleceği kapkaranlık bir nokta olarak görüyorum.''

Bu alıntı bir market çalışanın sözü ve Universus Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin yaptığı Evde Kalamayanlar: COVID-19 Günlerinde Çalışma İlişkileri Araştırması'nın girişinde yer alıyor.

"Evde kal" çağrısına rağmen bazı sektörlerde çalışan işçiler, öncelikle maddi sebeplerden ötürü isteseler de evlerinde kalamadı. Market çalışanları ve motosikletli kuryeler de bu dönemde evde kalamayan çalışan gruplarından yalnızca ikisi.

Yoğunluğa ve uzun çalışma saatlerine rağmen artmayan gelirler, iş kaybetme korkusu, müşterilerle olan olumsuz ilişkiler; çalışanların bu süreçte yaşadığı başlıca sorunlar arasında.

Universus Sosyal Araştırmalar Merkezi'nden Fırat Çoban ve Sinem Yıldız, bu araştırmanın nasıl sonuçlar ortaya koyduğunu aktarırken; market çalışanı Maviş ve Hatice, motosikletli kurye olarak çal


Dün Türkiye YouTube'da En Çok İzlenen Videolar

Bu platformdaki tüm istatistikler ve sıralamalar YouTube API üzerinden alınan bilgiler kapsamında oluşturulmaktadır.

Dün en çok izlenenler listesi günlük olarak 01:00 da yenilenmektedir. Güncel listeyi takipte kalmak için bizi Twitter üzerinden takip edebilirsiniz yada aşağıdaki bölümden günlük E-Mail bültenimize kayıt olabilirsiniz.

En çok izlenen videolar sıralaması şimdilik yalnızca Türkiye özelinde yapılmaktadır.