Endometriozis nedir? | "Yalnızca kadınlarda görüldüğü için ciddiye alınmıyor"

+90


Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometriozis, kadınlarda kısırlığın en büyük sebeplerinden biri. Her 10 kadından birinde görülen endometriozis, regl dönemlerinde kadınların şiddetli adet sancısı çekmesine neden oluyor. Endometriozise neyin neden olduğuysa tıp dünyası için bir muamma.

Fransa'daki Info Endometriozis adlı organizasyon, 5 yıl önce bir farkındalık kampanyası başlattı. Organizasyon, endometriozis hastalığına dair insanları bilgilendirmeyi ve araştırmalara maddi destek sağlamayı hedefliyor. Info Endometriozis'in Başkanı Cecile Togni, araştırmaların yetersizliğinden şikayetçi. "Endometriozis erkeklerde görülseydi, araştırmalar bugün daha ileri seviyede olurdu" diyor.

Günümüzde endometriozis giderek daha fazla kişi tarafından biliniyor ve Mart ayının 2. haftası Avrupa'da Endometriozis Farkındalık Haftası olarak geçiyor. Ancak bu alanda çalışanlar, daha fazlasının yapılması gerektiği görü ....
Dün Türkiye YouTube'da En Çok İzlenen Videolar

Bu platformdaki tüm istatistikler ve sıralamalar YouTube API üzerinden alınan bilgiler kapsamında oluşturulmaktadır.

Dün en çok izlenenler listesi günlük olarak 01:00 da yenilenmektedir. Güncel listeyi takipte kalmak için bizi Twitter üzerinden takip edebilirsiniz yada aşağıdaki bölümden günlük E-Mail bültenimize kayıt olabilirsiniz.

En çok izlenen videolar sıralaması şimdilik yalnızca Türkiye özelinde yapılmaktadır.