Dövmeli olmak: "Evet acıyor" | Türkiye'de dört kişiden birinde dövme var

+90


Dövme denince akla gelen ilk soru: Dövme yaptırmak acıtır mı? Evet, acıtıyor. Acısına rağmen, araştırmalara göre Türkiye'de en az bir dövmesi olan 20 milyon kişi var. Yani her dört kişiden biri dövmeli ve Türkiye'de adeta bir dövme patlaması yaşanıyor.

Toplumda rol model olan sanatçılar, sporcular hatta bazı politikacılar da dövmeli yaşamı normalleştiriyor.

Aslında Mezopotamya, Anadolu ve Orta Asya'da yaşamış hemen hemen tüm topluluklarda farklı isim ve motivasyonlarla dövmeye rastlanıyor. Yani dövme Anadolu halklarının kültüründe binlerce yıldır var. Ancak modern Türkiye bu konudaki hoşgörüsüyle tanınan bir ülke değil. Buna rağmen dövme yaptıranların sayısında tam da bu dönemde neden bir patlama yaşanıyor?

Sosyal ağların ve dövmenin tüm dünyada moda olmasının bunda rolü ne? Türkiye'de dövmeli hayatın zorlukları neler? İstanbul'da gerçekten iddia edildiği gibi kuaför sayısından fazla dövmeci var mı ....

Dün Türkiye YouTube'da En Çok İzlenen Videolar

Bu platformdaki tüm istatistikler ve sıralamalar YouTube API üzerinden alınan bilgiler kapsamında oluşturulmaktadır.

Dün en çok izlenenler listesi günlük olarak 01:00 da yenilenmektedir. Güncel listeyi takipte kalmak için bizi Twitter üzerinden takip edebilirsiniz yada aşağıdaki bölümden günlük E-Mail bültenimize kayıt olabilirsiniz.

En çok izlenen videolar sıralaması şimdilik yalnızca Türkiye özelinde yapılmaktadır.