Cumartesi anneleri: "Hepsini devlet yaptı"

+90


Cumartesi Anneleri 1995’den beri her hafta yıllar önce gözaltında kaybolan yakınları için İstanbul’un göbeği Taksim'de gösterilerini sürdürüyor.

Kaybolanların büyük bir bölümü Kürtler ve solculardan oluşuyor. Kayıp abileri Hayrettin'in izini sürenlerden İkbal, Cemile ve Faruk Eren kardeşler de hükümetten cevaplar bekleyenlerden. Abileri bundan 38 yıl önce polis tarafından tutuklanmış ve kendisinden bir daha haber alınamamış. Devlet ise Hayrettin’in polis tarafından tutaklandığını hiçbir zaman kabul etmemiş.

Cumartesi annelerinin Galatasaray Lisesi’nin önünde yıllarca devam eden barışçıl gösterileri, Ağustos 2018'de Erdoğan hükümeti tarafından yasaklandı. Faruk Eren’in de aralarında bulunduğu bazı göstericiler terör örgütüyle bağlantıları oldukları iddiasıyla bir günlüğüne göz altına alındılar. Eren ailesi devlet ile olan mücadelesini kazanabilmiş değil ve 38 yıl süren bu mücadelenin ardı


Dün Türkiye YouTube'da En Çok İzlenen Videolar

Bu platformdaki tüm istatistikler ve sıralamalar YouTube API üzerinden alınan bilgiler kapsamında oluşturulmaktadır.

Dün en çok izlenenler listesi günlük olarak 01:00 da yenilenmektedir. Güncel listeyi takipte kalmak için bizi Twitter üzerinden takip edebilirsiniz yada aşağıdaki bölümden günlük E-Mail bültenimize kayıt olabilirsiniz.

En çok izlenen videolar sıralaması şimdilik yalnızca Türkiye özelinde yapılmaktadır.