Cosplay nedir? | Hem hobi hem meslek: "Giydiğimiz kostümün karakterine bürünmek"

+90


Cosplay nedir, nasıl yapılır? Cosplay, oyun, film, anime veya çizgi roman karakterlerinin kostümlerini giyerek o karaktere bürünmek anlamına geliyor.

Türkiye'de cosplay ile genellikle lise ve üniversite öğrencileri ilgileniyor. Çoğu zaman bir hobi olarak başladıkları cosplay, bazıları için mesleğe dönüşüyor.

Peki cosplay Türkiye'de nasıl yayılıyor; insanlar cosplay kültürü ile nasıl tanışıyorlar? Sevdikleri kurgu bir karaktere bürünmek onlara ne hissettiriyor? Comic con, Türkiye'deki adıyla comikon nedir? "Crossplay" ve "genderbent" nedir? Nasıl etkinliklerde bir araya geliyorlar? Çevreden nasıl tepkiler alıyorlar? Cosplay dünya pazarında nasıl bir ekonomik büyüklüğe sahip? Türkiye’de malzemelere nasıl erişiyorlar ve kostümlerini nasıl hazırlıyorlar?

+90 kamerasını bu hafta Türkiye'deki cosplayerlara çevirdik. Bir cosplayer'ın hazırlanma sürecine tanık olduk ve farklı yaş gruplarından cosplayerlarla Türkiye'de

Dün Türkiye YouTube'da En Çok İzlenen Videolar

Bu platformdaki tüm istatistikler ve sıralamalar YouTube API üzerinden alınan bilgiler kapsamında oluşturulmaktadır.

Dün en çok izlenenler listesi günlük olarak 01:00 da yenilenmektedir. Güncel listeyi takipte kalmak için bizi Twitter üzerinden takip edebilirsiniz yada aşağıdaki bölümden günlük E-Mail bültenimize kayıt olabilirsiniz.

En çok izlenen videolar sıralaması şimdilik yalnızca Türkiye özelinde yapılmaktadır.