Büyükada'nın çilekeş fayton atları

+90


İstanbul açıklarındaki Büyükada’da 1200'den fazla at, fayton çekiyor. Ada sakinleri ve hayvanseverlere göre her yıl bu atların yaklaşık 500’ü dinlendirilmeden çalıştırılmak, kaza ve bakımsızlık gibi nedenlerden ölüyor. Atların ömrü yaklaşık 20 yıl olsa da, adadakilerin büyük bir kısmının iki yıl içerisinde öldüğü tahmin ediliyor. İzmir ve Antalya’da faytonlar kaldırıldı, ancak motorlu trafiğin yasak olduğu Büyükada’daki fayton çeken atlar için hâlâ bir çözüm üretilmiş değil.

Atların bazılarında görülen ve insanlara da bulaşabilen ruam hastalığı nedeniyle iki yıldır Büyükada'ya dışarıdan at getirmek yasak. Ancak +90 ekibi, atların geceleri yasa dışı yollardan adaya getirildiği bilgisine ulaştı. Atlar ahırlara yakın bir bölgede tekneden suya atılıp iplerle karaya çekilirken, hayatlarıı da riske atılıyor.

Dün Türkiye YouTube'da En Çok İzlenen Videolar

Bu platformdaki tüm istatistikler ve sıralamalar YouTube API üzerinden alınan bilgiler kapsamında oluşturulmaktadır.

Dün en çok izlenenler listesi günlük olarak 01:00 da yenilenmektedir. Güncel listeyi takipte kalmak için bizi Twitter üzerinden takip edebilirsiniz yada aşağıdaki bölümden günlük E-Mail bültenimize kayıt olabilirsiniz.

En çok izlenen videolar sıralaması şimdilik yalnızca Türkiye özelinde yapılmaktadır.